Суд не може стягнути пеню та штрафи, нараховані з 14 квітня 2014 року за кредитним договором, з боржника, який проживає або переселився з території проведення АТО

Верховний Суд України скасував рішення судів, якими стягнуто з фізичної особи заборгованість за кредитом, відсотки та комісію за користування кредитом та пеню за несвоєчасне виконання зобов’язань за договором.

Банк посилався на те, що між ним та особою був укладений кредитний договір, на підставі якого Відповідач отримав кредит зі строком повернення до 22 червня 2014 року. Посилаючись на неналежне виконання особою зобов’язань за вказаним договором, Позивач просив стягнути заборгованість за кредитом, відсотки та комісію за користування кредитом та пеню за несвоєчасне виконання зобов’язань за договором.

Артемівський міськрайонний суд Донецької області у задоволенні позову відмовив.

Апеляційний суд Донецької області рішення суду першої інстанції скасував та ухвалив нове рішення, яким позовні вимоги Банку задовольнив, стягнув на його користь заборгованість за кредитом, відсотки та комісію за користування кредитом та пеню за несвоєчасне виконання зобов’язань за договором. ВССУ залишив рішення апеляційного суду без змін.

Відповідач звернувся до ВСУ з заявою про перегляд судових рішень, в якій посилався, зокрема, на неоднакове застосування норм матеріального права, а саме положень статті 2 Закону України від 2 вересня 2014 року № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції».

ВСУ заяву особи задовольнив, ухвалу ВССУ та рішення апеляційного суду скасував, а справу передав на новий розгляд до суду апеляційної інстанції (постанова від 13.03.2017 у справі № 6-2879цс16).

Статтею 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» встановлено мораторій на виконання договірних зобов’язань та на нарахування пені та штрафів на основну суму заборгованості за кредитними та іншими договірними зобов’язаннями.

Так, на час проведення антитерористичної операції забороняється нарахування пені та/або штрафів на основну суму заборгованості із зобов’язань за кредитними договорами та договорами позики з 14 квітня 2014 року громадянам України, які зареєстровані та постійно проживають або переселилися у період з 14 квітня 2014 року з населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція.

Банки та інші фінансові установи, а також кредитори зобов’язані скасувати зазначеним у цій статті особам пеню та/або штрафи, нараховані на основну суму заборгованості із зобов’язань за кредитними договорами і договорами позики у період проведення антитерористичної операції.

ВСУ звернув увагу на те, що Банк просив стягнути заборгованість за кредитним договором з Відповідача, який проживає у м. Артемівську (нині – Бахмут) Донецької області.

Місто Артемівськ входить до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затвердженого Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р, дію якого призупинено Розпорядженням від 5 листопада 2014 року № 1079-р, а також визнано таким, що втратило чинність, Розпорядженням від 2 грудня 2015 року № 1275-р. Крім того, місто Артемівськ входить до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затвердженого Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 року№ 1275-р.

Позивач здійснив нарахування заборгованості за період з 2007 до 2015 року.

Враховуючи наведене, ВСУ дійшов висновку, що задовольняючи позовні вимоги у повному обсязі, апеляційний суд, з висновками якого погодився й суд касаційної інстанції, при обчисленні розміру стягуваної заборгованості за кредитним договором не врахував вимог статті 2 Закону № 1669-VII.