ВССУ відступив від правової позиції ВСУ у питанні щодо звільнення споживачів від сплати судового збору

Верховний Суд України у постанові від 6 вересня 2017 року № 6-185цс17 дійшов висновку, що споживач, право якого порушене і який у зв’язку з цим подає позов, відповідно до статті 22 Закону № 3674-VI, звільняється від сплати судового збору за подання саме позовної заяви до суду першої інстанції, та має обов’язок щодо сплати судового збору при вчинені відповідних дій у всіх інших судових інстанціях та у Верховному Суді України.

ВСУ зазначив, що оскільки споживач не звільняється від сплати судового збору за подання до суду інших документів як окремих об’єктів справляння судового збору, зокрема апеляційної, касаційної скарг, заяви про перегляд судового рішення Верховним Судом України, то у таких випадках він зобов’язаний сплатити судовий збір у розмірі ставки, визначеної відповідно до статті 4 Закону України «Про судовий збір».

На офіційному сайті Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ повідомлено про ухвалення ВССУ судового рішення на користь споживача у питанні, пов’язаному зі звільненням від сплати судового збору.

Так, ВССУ скасував ухвалу апеляційного суду про залишення без руху апеляційної скарги позивача через несплату судового збору, справу передав до суду апеляційної інстанції для вирішення питання про відкриття апеляційного провадження.

Колегія суддів ВССУ, відступаючи від правової позиції Верховного Суду України відповідно до ч. 1 ст. 360-7 ЦПК України зазначила, що за результатом системного і комплексного аналізу Закону України «Про судовий збір» і ст. 22 Закону України «Про захист прав споживачів» можна дійти висновку про те, що сама по собі відсутність такої категорії осіб у встановленому у вказаній нормі (ст. 5 Закону України «Про судовий збір») переліку осіб, які мають пільги щодо сплати судового збору, не може безумовно означати те, що споживачі такої пільги не мають, оскільки така пільга встановлена спеціальним законом, який гарантує реалізацію та захист прав споживачів.

Крім того, ВССУ зауважив, що ст. 5 Закону України «Про судовий збір» не містить вичерпного переліку осіб, яким надано пільги щодо сплати судового збору, як і не містить позиції про те, що пільги надаються лише за пред’явлення позову. Спеціальний закон, звільнивши споживачів від сплати судового збору за подання позову, зазначив, що вони звільняються з метою захисту своїх порушених прав (ст. 22). Разом з тим порушені права можуть захищатись як у суді першої інстанції (при пред’явленні позову), так і на наступних стадіях цивільного процесу, а саме при апеляційному перегляді. Ці стадії судового захисту є єдиним цивільним процесом, завдання якого є справедливий розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушеного права (ст. 22 Закону України «Про захист прав споживачів», ст. 1 ЦПК України).

Вказана позиція ВССУ викладена в ухвалі у справі №6-4926 св 17.