Зміни пенсійного забезпечення у 2016 році та захист прав пенсіонерів

1 січня 2016 року набули чинності закони України “Про Державний бюджет України на 2016 рік” (від 25.12.2015 № 928), “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році” (від 24.12.2015 № 909), “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” (від 24.12.2015 № 911), якими серед іншого врегульовано питання пенсійного забезпечення у поточному році.

Законодавчі новації стосуються як окремих категорій пенсіонерів, так і платників єдиного соціального внеску.

Зупинимося на основних пенсійних змінах.

Відбудеться незначне збільшення мінімального розміру пенсії за віком.

У 2016 році мінімальні пенсійні виплати зростатимуть із 1074 грн. (станом на січень) у два етапи: з 1 травня – до 1130 грн. та з 1 грудня – до 1208 грн.

Водночас максимальний розмір пенсії поточного року зафіксовано сумою 10 740 грн., але це стосується тих пенсій, які призначаються, починаючи з 1 січня 2016 року.

Зазнали певних змін умови призначення пенсій за вислугу років. Пенсії працівникам льотного та льотно-випробного складу, освіти, охорони здоров’я й соціального забезпечення, артистам призначатимуться не лише за наявності визначеної законом вислуги років на цих посадах.

Відтепер право на пенсію за вислугу років такі категорії громадян мають після досягнення певного віку. Відтак, запроваджується поетапне встановлення пенсійного віку залежно від дати народження:

– з 45 до 50 років(для льотного та льотно-випробного складу);

– з 50 до 55 років (для освітян, медиків, артистів).

Переліки відповідних посад, які дають право на пенсію за вислугу років, визначено:

– льотного складу – постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1995 № 418;

– педагогічних, медичних та соціальних працівників – постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 р. № 909;

– артистів – постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.1992 № 583.

Внесено окремі зміни щодо порядку виплати пенсій працюючим пенсіонерам.

Збережено виплати пенсій працюючим пенсіонерам на умовах, які існували у 2015 році.

Зокрема, працюючим особам виплата пенсії здійснюватиметься у розмірі 85%, але не менше 1,5 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність.

Пенсіонерам, які працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», призначені пенсії / щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються. У період роботи на інших посадах виплата здійснюватиметься у розмірі 85% призначеної пенсії, але не менше 150% прожиткового мінімуму.

Інваліди І та ІІ груп, інваліди війни ІІІ групи, учасники бойових дій, члени сімей загиблих військовослужбовців одержуватимуть 100% пенсії незалежно від факту роботи.

Дещо змінено порядок виплати пенсій колишнім військовослужбовцям, проте залишено незмінним у 2016 році особливий порядок виплати пенсій та щомісячного довічного грошового утримання особам, які беруть участь в АТО або проходять військову службу в силових міністерствах і відомствах. А саме: виплата пенсій припиняється у випадках, якщо особи працюють на посадах держслужбовців, прокурорів і суддів (за винятком інвалідів І та ІІ груп, інвалідів війни ІІІ групи, учасників бойових дій, членів сімей загиблих військовослужбовців).

Пенсії ветеранам військової служби, призначені відповідно до законів України «Про державну службу» та «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», відтепер виплачуються у повному обсязі. Для поновлення пенсійної виплати слід звернутись до органу Пенсійного фонду за місцем проживання.

Належність до ветеранів військової служби підтверджується відповідним посвідченням.

Внесено зміни до оподаткування пенсійних виплат. З 1 січня 2016 року межу для оподаткування пенсій або щомісячного довічного грошового утримання змінено.

У минулому році оподаткуванню в 15 % підлягали пенсії, розмір яких перевищував три розміри мінімальної заробітної плати (3654 грн.) в частині, що не досягала 10-ти мінімальних заробітних плат. База оподаткування у 20% застосовувалась, якщо сума перевищення складала більш ніж 10-кратний розмір мінімальної зарплатні (12180 грн.).

Цьогоріч зафіксовано єдину ставку оподаткування пенсій на рівні 15% для суми пенсійної виплати, що перевищує 4134 грн. (3 мінімальні заробітні плати станом на 01.01.2016).

Не підлягають оподаткуванню пенсії, призначені учасникам бойових дій у період Другої світової війни, інвалідам війни та членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни.

Відбулися зміни, що стосуються платників єдиного соціального внеску. Зокрема, зменшено сплату єдиного внеску. Так, скасовано ставки єдиного соціального внеску залежно від класу професійного ризику виробництва.

Ставку єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, яку сплачує роботодавець, знижено до 22%. Середній розмір ЄСВ у 2015 році становив 38,79%.

Крім того, скасовано утримання єдиного внеску із заробітної плати працівників.

Зменшення ставки ЄСВ з 2016 року жодним чином не впливає на механізм обчислення та розмір пенсії. Кошти з врахуванням понижуючої ставки єдиного внеску на виплату пенсій закладено у Держбюджеті на поточний рік.

Визначено максимальну величину доходу застрахованих осіб. Збільшено максимальну величину бази нарахування єдиного внеску з 17-ти до 25-ти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ст. 7 Закону № 928). Відповідно, це становить:

– з 01.01.2016 – 34 450 грн.

– з 01.05. 2016 – 36 250 грн.

– з 01.12.2016 – 38 750 грн.

Звичайно, пенсіонерів цікавить питання можливих змін пенсійного законодавства упродовж 2016 року.

Аналізуючи рівень соціальної напруги в суспільстві, протистояння політичних сил у Верховній Раді України, актуальність і неоднозначність питання оподаткування пенсій, з великою долею ймовірності можна прогнозувати внесення змін до пенсійного законодавства щодо скасування оподаткування пенсій.

Крім того, в січні 2016 року керівниками держави анонсовано значне підвищення грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та інших військових формувань. Незважаючи на відсутність змін нормативно-правового регулювання, в січні поточного року військовослужбовці отримали грошове забезпечення у підвищеному розмірі.

Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Враховуючи попередню практику законотворення в нашій державі, цілком прогнозовано можна передбачити, що і в даному разі обіцяне підвищення грошового забезпечення буде здійснено шляхом маніпулювання різного роду винагородами, надбавками, преміями, які не тягнуть перерахунку пенсійного забезпечення, що змусить пенсіонерів захищати свої права в судовому порядку.

Фахову правову допомогу стосовно вирішення питань пенсійного забезпечення, судового захисту прав пенсіонерів може бути надано правниками, зокрема висококваліфікованими фахівцями Європейської правничої компанії.

Старший радник Європейської правничої компанії Микола Лисий