Пільга є, а право на безкоштовний проїзд потребує захисту

Пільга є, а право на безкоштовний проїзд потребує захисту

Широко розголосу набув інцидент у маршрутному таксі, що стався у Дніпропетровську. Водій маршрутки відмовив у безкоштовному проїзді учаснику АТО, мотивуючи це тим, що у салоні вже є два пільговики. До того ж він відмовлявся їхати далі за маршрутом, поки чоловік не залишить маршрутку.

Однак цей гучний випадок вже не перший.

На початку вересня в одній з київських маршруток учаснику бойових дій на Сході водій відмовив у пільговому проїзді і змусив його покинути транспортний засіб, бо начебто пільговиків везти він не хоче. До речі, ця вже друга відмова командиру відділення другого батальйону 95-ї аеромобільної бригади. Перший раз така ж історія трапилася з ним за цим же маршрутом раніше, тоді водій аргументував відмову тим, що він його в АТО не відправляв.

Той же вересень: у Івано-Франківську водій маршруту № 60 бере гроші за проїзд у чоловіка із посвідченням учасника бойових дій, тому що в нього вже є три пільговики, а перевізник сказав брати гроші з усіх. 10 вересня подібна ситуація сталася на маршруті № 29, попри те, що у серпні івано-франківські перевізники пообіцяли безкоштовний проїзд у міських маршрутках протягом цілого дня і незалежно від того, чи зайняті 3 пільгові місця в автобусі. Однак зауважимо, що з 5 жовтня у маршрутках Івано-Франківська з’явилися оголошення про право безкоштовного проїзду учасників АТО та сімей загиблих (за домовленістю між Івано-Франківським обласним об’єднанням воїнів АТО, Івано-Франківською міською асоціацією пасажирських перевізників та виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради).

У Бородянці водій відмовив учаснику бойових дій у пільговому проїзді навіть після пред’явлення ним посвідчення учасника бойових дій. Натомість водій вказав на оголошення у маршрутці і пояснив, що пільговики мають право безкоштовного проїзду тільки у середу та п’ятницю. В оголошенні було вказано, що з 1 червня 2015 року на адміністративній території району встановлено дні пільгового проїзду для певних категорій громадян – середа і п’ятниця. Однак хто і на якій підставі видав таке розпорядження – не зазначено. Як то кажуть, документ з ознаками анонімності.

У Кіровограді водій маршрутки № 55 відмовився безкоштовно везти учасника АТО. Інцидент стався 16 вересня. У маршрутному транспортному засобі чоловік пред’явив водієві посвідчення учасника бойових дій у зоні АТО. На що водій, відреагував досить скептично, мовляв їх він безкоштовно возити не збирається.

Ще про один приклад нехтування пільг на проїзд у міському транспорті розповіла народний депутат України, радник Президента Ольга Богомолець. Вона проводила зустріч з виборцями в місті Суми. Там проживає багато учасників антитерористичної операції, понад 40 родин загиблих захисників України. Коли вона поцікавилася, хто з присутніх відчув на собі свавілля водіїв маршруток, то руки підняли всі дружини загиблих у бойових діях на Донбасі військовослужбовців.

То ж чи діють в Україні норми Закону, які визначають пільги щодо оплати проїзду у громадському транспорті? Чи не перетворилися у нас традиційні гучні запевняння у повній законослухняності та зразковій моральності тих осіб, що відповідають за практичну реалізацію законних прав громадян, на фальшивий ритуал, а нереалізовані права громадян – на бутафорію?

І як ми маємо очікувати від громадянина свідомого виконання ним передбачених Законом обов’язків, (того ж конституційного обов’язку по захисту Вітчизни), якщо цей же громадянин не матиме можливості реалізувати передбачені Законом свої законні права, пов’язані з таким захистом?

Згідно з нормою пункту 7 ч.1 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», учасникам бойових дій в зоні АТО надається пільга – «безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту…».

Зазначена норма Закону не містить жодних обмежень для практичного застосування такої пільги. Зокрема – щодо конкретного часу для реалізації цієї пільги, чи кількості пільговиків на один транспортний засіб, чи наявності дозволу органу місцевого самоврядування або власника підприємства, що проводить перевезення в громадському транспорті. Однак фактично такі обмеження нерідко встановлюються насамперед самими перевізниками та водіями громадського транспорту (наприклад, водіями маршрутних таксі), які під різними надуманими приводами категорично відмовляються здійснювати пільгове перевезення пасажирів по посвідченню учасника бойових дій.

Така практика є свідченням відвертого нехтування перевізників Законом, місцевим адміністративним і підприємницьким свавіллям, що прямо суперечить як нормам чинного законодавства, так і публічній позиції Уряду України.

Відповідно до стенограми засідання Верховної Ради України від 28 грудня 2014 р. Прем’єр-міністром України було сказано: «Далі, що стосується пільгового проїзду, то після консультацій ми залишили наступний варіант: до 1 червня 2015 року пільговий проїзд залишається без змін, з 1 червня 2015 року ця пільга надається – увага! – інвалідам І і ІІ групи, дітям-інвалідам, дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, учням із малозабезпечених сімей та осіб, які їх супроводжують і які супроводжують інвалідів І групи, і учасникам бойових дій».

Зазначене свавілля у галузі перевезень громадським транспортом повною мірою і тривалий час стосується також пенсіонерів за віком. Правова сторона проблеми в цьому випадку не залишає двозначностей – відповідно до Закону України від 28.12.2014
№ 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», з 1 червня 2015 року втратили право на пільговий проїзд у громадському транспорті наступні категорії пільговиків: учасники війни (це не стосується учасників бойових дій, тобто осіб, які безпосередньо приймали участь у бойових діях, в АТО), члени сім’ї загиблого (померлого) ветерана війни; особи з особливими заслугами перед Батьківщиною; особи з особливими трудовими заслугами; ветерани праці, діти війни, жертви нацистських переслідувань; інваліди 3 групи.

Водночас, чинною на даний час постановою Кабінету Міністрів України від 17.05.1993 року № 354 «Про безплатний проїзд пенсіонерів на транспорті загального користування» (в редакції від 27.12.2001 року) передбачена пільга на безкоштовний проїзд для пенсіонерів за віком на міському пасажирському транспорті загального користування (крім метрополітену і таксі) та приміських маршрутах.

З метою захисту порушених прав пільгових категорій громадян на безоплатний проїзд в громадському транспорті законодавство передбачає судовий захист. Водночас, порушників прав громадян з числа водіїв, автоперевізників очікує визначена законодавством дисциплінарна та адміністративна відповідальність. Правову допомогу по документальному оформленні необхідних процесуальних документів та ефективному захисті порушених прав громадян в суді нададуть,зокрема, досвідчені фахівці-правники Європейської правничої компанії.

Старший юрист
“Європейської правничої компанії”
В. Карабань,

Редактор
О. Баланда

Якщо у Вас виникло запитання – задайте його нам через форму зворотнього зв’язку.