У зв’язку з виникненням у судовій практиці питань, пов’язаних із застосуванням Закону України № 3674-VI “Про судовий збір”, Вищий господарський суд України в своєму інформаційному листі від 12.11.2015 № 01-06/2093/15 роз’яснив, які ставки судового збору передбачено для різних категорій справ.
Зокрема, ВГСУ звертає увагу, що позовні заяви про зобов’язання перерахувати кошти згідно з договором банківського рахунка належать до заяв майнового характеру і за їх подання справляється судовий збір у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 150 розмірів мінімальної заробітної плати.
За подання заяви про затвердження плану санації боржника до порушення провадження у справі про банкрутство розмір судового збору становить 2 розміри мінімальної заробітної плати. За подання заяви про порушення справи про банкрутство – 10 розмірів мінімальної заробітної плати. За подання заяви кредиторів, які звертаються з грошовими вимогами до боржника після оголошення про порушення справи про банкрутство, а також після повідомлення про визнання боржника банкрутом; заяви про визнання правочинів (договорів) недійсними та спростування майнових дій боржника в межах провадження у справі про банкрутство; заяви про розірвання мирової угоди, укладеної у справі про банкрутство, або визнання її недійсною – 2 розміри мінімальної заробітної плати.
Ставка судового збору з апеляційних скарг складає 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні заяви і скарги, за подання касаційних скарг – 120 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні заяви і скарги.
З апеляційних та касаційних скарг на інші ухвали суду у справі про банкрутство судовий збір справляється у розмірі однієї мінімальної заробітної плати. Водночас Законом № 3674-VI “Про судовий збір” не передбачено ставки, від якої обчислюється судовий збір, за подання апеляційних та касаційних скарг на постанови суду першої інстанції про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
Питання про відстрочення та розстрочення судом сплати судового збору, зменшення розміру судового збору або звільнення від його сплати з підстав майнового стану сторони вирішується судом в кожному конкретному випадку залежно від обставин справи та обґрунтованості доводів сторони належними і допустимими доказами на підтвердження того, що майновий стан сторони перешкоджає сплаті нею судового збору в установленому порядку і розмірі, а також на засадах рівності всіх учасників судового процесу (в тому числі й органів державної влади) перед законом і судом. При цьому сплата судового збору може бути відстрочена чи розстрочена на строк не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Законом передбачено сплату судового збору з апеляційної та касаційної скарг на рішення суду, виходячи з розміру ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви незалежно від того, чи оскаржується все рішення (постанова) суду в цілому чи його частина.
У випадку подання позовних заяв, апеляційних чи касаційних скарг, заяв про перегляд судового рішення у зв’язку з нововиявленими обставинами з 01.09.2015 розмір судового збору визначається відповідно до Закону у редакції Закону України від 22.05.2015 № 484-VIII. Відповідне положення застосовується також до скарг і заяв, що подаються у справах, рішення суду першої інстанції у яких прийнято до 01.09.2015.
Разом з тим ВГСУ звертає увагу, що розмір судового збору у випадку подання апеляційних чи касаційних скарг, заяв про перегляд судового рішення у зв’язку з нововиявленими обставинами, судовий збір за подання позову в яких було сплачено до 01.09.2015, розраховується виходячи з суми судового збору, сплаченого при поданні позову. Цей розмір не підлягає перерахунку відповідно до нових ставок, визначених Законом. При цьому якщо платник судового збору був звільнений від обов’язку сплачувати судовий збір (до 01.09.2015), то у випадку подання зазначених скарг та заяв після зазначеної дати розмір судового збору визначається залежно від ставки судового збору, яку мав би сплатити платник до 01.09.2015 за відсутності у нього пільги щодо сплати такого збору.