Правовий висновок: Договір про постачання електричної енергії

Постачальник електричної енергії – обленерго відмовляється укласти договір на постачання електричної енергії. Що роботи у такому випадку та чи допоможе звернення до суду – з такими питання до фахівців Європейської правничої компанії звернулися за правовим висновком.

Хто є сторонами взаємовідносин енергопостачання?
Відповідно до Господарського кодексу України (ст.275) сторонами договору енергопостачання виступають енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) та споживач (абонент).

Які умови споживання енергії?
Відповідно до ч.1 ст.26 Законом України “Про електроенергетику”
– споживання енергії можливе лише на підставі договору
з енергопостачальником.

Які особливі умови укладання договору з обленерго?
Відповідно до Господарського кодексу України (ст. 275) виробники і постачальники енергії, що займають монопольне становище, зобов’язані укласти договір енергопостачання на вимогу споживачів, які мають технічні засоби для одержання енергії.

На нашу думку, слушно буде використати положення Закону України “Про захист економічної конкуренції”, відповідно до ч. 1 статті 12 якого суб’єкт господарювання займає монопольне (домінуюче) становище на ринку товару, якщо на цьому ринку у нього немає жодного конкурента.

Ми розуміємо, що сучасні обленерго не мають фактичних конкурентів на території, де здійснюють свою діяльність. Водночас відповідно до п. 1.9 Правил користування електричною енергією постачальники електричної енергії за регульованим тарифом на закріпленій території не мають права відмовити споживачу або субспоживачу, електроустановки якого розташовані на цій території, в укладенні договору, за умови дотримання вимог законодавства України, зокрема цих Правил та інших нормативно-технічних документів.

Які умови укладання договору про постачання електричної енергії?
Основні умови укладання договору про постачання електричної енергії закріплено у зазначених Правилах користування електричною енергією (далі – Правила).

1. Пункт 5.2 Правил вказує, що зміст договору повинен відповідати типовому договору, закріпленому в додатку № 3 цих Правил;

2. Строк надання договору на розгляд споживачу становить від 7 робочих днів, що закріплено у п. 5.3 Правил;

3. Перелік необхідних документів для укладання договору наведено у п. 5.4 Правил;

4. Перелік істотних умов договору про постачання електричної енергії визначено у п. 5.5 Правил;

5. Невід’ємні частини договору про постачання електричної енергії перелічено у п. 5.6 Правил;

6. Додаткові умови договору про постачання електричної енергії передбачено у п. 5.7.

З вищенаведеного випливає такий висновок: у разі усної відмови від укладання договору про постачання електричної енергії необхідно належно оформити письмове звернення з повторним проханням про надання договору для розгляду. У разі письмової відмови, потрібно проаналізувати мотиваційну частину такої відмови та зробити аналіз на можливість усунення таких зауважень. У разі якщо зауваження упереджені, а споживачем дотримані та належно оформлені умови, визначені у пунктах 5.2 – 5.7 Правил, є підстави для звернення до суду. У такому випадку фахівці, зокрема, Європейської правничої компанії розроблять стратегію судового захисту та підготують необхідні документи для судового захисту.

Якщо у Вас виникло запитання – задайте його нам через форму зворотнього зв’язку.