Юридичний супровід IT-бізнесу та стартапів

ІТ-галузь є такою, що динамічно розвивається у сучасному світі. Фахівці Європейської правничої компанії надають професійну допомогу у супроводі інформаційного бізнесу. Зокрема, така допомога надається у створенні та формалізації бізнесу, у відносинах між засновниками, у відносинах з членами команди та у відносинах з інвестором.

Ми пропонуємо розглянути складові юридичного забезпечення IT-бізнесу та стартапу як інвестиційно привабливого бізнесу.

Відносини між засновниками

Правове оформлення відносин між засновниками передбачає: організаційно-правову форму, яка має застосовуватися у діяльності (ТОВ, ФОП, інше); умови організації цієї діяльності, що закріплені у Статуті (засновницький договір / constituent contract / founders agreement). На практиці трапляються випадки, коли клієнти будують свої відносини, як є – без будь-якого оформлення. Тобто ІТ-компанія (товариство, ФОП, далі – компанія) мають клієнтів, виконують для них роботу та отримують за це винагороду. Такі відносини фактично засвідчують порушення порядку провадження господарської діяльності. Адміністративна відповідальність за такі дії тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17 000 – 34 000 грн) з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення, чи без такої. Тому ми радимо не легковажити та свою діяльність юридично оформляти. Також засновникам радимо попередньо обговорити умови їх участі в компанії, шляхом обговорення та створення Статуту (засновницький договір / constituent contract / founders agreement), де слід передбачити найважливіші питання. До важливих питань відносимо: права та обов’язки засновників, визначення керівника, який буде представляти компанію, та межі його компетенції (відповідальності); частки (долі) у капіталі кожного із учасників; у якій формі ці частки будуть вноситися (як буде формуватися капітал) – коштами, майновими правами інтелектуальної власності; якими мають бути дії на випадок, якщо засновник вирішив вийти з товариства; яким чином інвестор у випадку інвестування буде отримувати певну частку в компанії за кожний раунд інвестицій; що робити, якщо окремий учасник компанії не бажає співпрацювати з інвестором; як безпечно та без правопорушень припинити бізнес через неможливість його подальшого провадження.

Це не повний перелік питань, але вони виникають на початковій стадії спільної діяльності засновників. Ми рекомендуємо їх передбачити та чітко виписати з тим, щоб пізніше не витрачати час, ресурси на урегулювання спірних питань. Водночас важливо, що інвестор буде розуміти, що його інтерес документально закріплений за ініціативи засновників стартапу.

Відносини з членами команди (працівниками)

Наші клієнти часто цікавляться, чи потрібно оформляти на роботу працівників. Питання важливе, адже неоформлення працівників тягне за собою адміністративну відповідальність, а також накладення штрафу у розмірі 30 мінімальних зарплат за кожного неоформленого працівника. Альтернативою укладанню трудової угоди є цивільно-правова угода, але наявність такої угоди породжує ризики, зокрема щодо відповідальності працівників перед компанією.

Наступним питанням, що потребує врегулювання, є оформлення прав на об’єкти інтелектуальної власності (ОІВ), які утворені під час роботи. Ці умови також зазначаються і закріплюються в трудовій угоді, а саме: належність роботодавцеві усіх виключних майнових прав інтелектуальної власності, створених у процесі виконання трудових обов’язків; розмір винагороди за створений ОІВ. Також потрібно забезпечити умови конфіденційності матеріалів, пов’язаних із ОІВ, та їх оформлення як комерційної таємниці. Не менш гострим і складним є унормування превентивних заходів від переходу працівника на роботу до конкурента. Ці питання вирішує фаховий юрист шляхом розробки договору про нерозголошення конфіденційної інформації (NDA), договорів про комерційну таємницю та цивільно-правової відповідальності (штрафів, грошових компенсацій). Інвестор теж буде ставити питання безпеки персоналу, адже він вкладає кошти і не хоче в один момент дізнатися, що команда перейшла до конкурента.

Інтелектуальна власність (IP)

Під час діяльності інформаційної компанії потребують врегулювання правові відносини стосовно: торгової марки (ТМ) та ліцензійних договорів на використання ТМ; авторського права, авторських договорів; патентування винаходу, корисної моделі, промислового зразка, передачі прав на патент, ліцензійні договори; доменного імені: реєстрація, купівля-продаж; хостингу: оформлення, режими доступу; проведення покращень (модернізацій) програмного коду сайтів та їх подальший документальний облік; розробка правил та умов (Terms&Conditions) для користувачів онлайн сервісів, з урахуванням чинного законодавства (зокрема відповідно до Закону України «Про електронну комерцію»).

Стартап – це інновації, це ідея. Дуже важливо юридично захистити свою ідею. Завжди існує загроза, що хтось заявить, що він першим створив інтелектуальний продукт, програму. Окрім авторства, зловмисники можуть без відома власника використовувати ідею у власних комерційних цілях. Для прикладу, розроблено новий сервіс, запущено бізнес-процес, залучено дизайнерів, а зловмисники скопіюють сайт, бренд і запропонують ті ж послуги. У разі належного оформлення авторських прав, патентів та торгової марки існують 100%-і шанси у суді вимагати припинення дії з боку зловмисників, а також компенсації за заподіяну шкоду. Ті ж питання ставитиме інвестор. Також останнього буде цікавити облік витрат, для прикладу витрати на підтримку домену, хостингу, сайту. Наша компанія, окрім фахового юридичного супроводу, також пропонує професійну бухгалтерську підтримку – для належної фінансової політики. Чим прозоріші та ясні для інвестора фінанси на підприємстві, тим більше у нього довіри до проекту.

Відносини з інвестором

Залежно від мети діяльності може виникнути необхідність у залученні додаткових ресурсів. У такому разі можна звернутися до інвесторів. Умови співпраці з інвесторами можуть полягати у виділенні коштів (Dumb money) та в очікуванні на результат; в наданні фахових консультацій (Consulting); або і в наданні коштів та консультацій (Smart money). У разі фінансування усе може відбуватися поетапно (pre seed, seed, round), і кожен етап передбачатиме строки та цілі. Самою звичною винагородою за виділення інвестицій є частка в капіталі. Вона може бути фіксованою (non-dilution clause). Для прикладу, у ТОВ – це доля у статутному капіталі з визначеним розміром; або – договір пріоритетного викупу частки у статутному капіталі за фіксовану (раніше домовлену) ціну; або розмита, для прикладу, це укладення договору із закріплення пріоритетного викупу частки в статутному капіталі, але без зазначення вартості цієї частки. Окрім винагороди, відносини з інвестором передбачують наділення останнього механізмами контролю: форми звітності та їх періодичність; права та обов’язки сторін; режим (межі) впливу на прийняття рішень у стартапі та в управлінні командою.

Як будь-який бізнес, мета діяльності полягає в отриманні у майбутньому вигоди. Розподіл останньої ми рекомендуємо обумовити наперед. Для цього юристи мають представляти інтереси під час переговорів з інвестором, готувати правову довідку за результатами зустрічі, довідку про ризики підписання договорів, наданих інвестором, та на вимогу клієнта готувати протокол розбіжностей (правок до договору) для інвестора.

При відносинах з інвестором наші фахівці рекомендують звертати увагу на такі питання:

1) чи інвестор має досвід інвестицій у стартапи, чи може він розказати про інші стартами, які він фінансував, та яких результатів вони досягли;

2) чи інвестор знайомий з індустрією, у який діє запропонований стартап;

3) чи інвестор розуміє необхідність поетапного фінансування;

4) чи інвестор знайомий із ринком, де буде представлений запропонований стартап;

5) чи інвестор наполягає на фіксованій ціні за частку бізнесу (статутного капіталу), незалежно від рівня капіталізації;

6) чи не є завеликою частка бізнесу (статутного капіталу), яку бажає придбати інвестор (для прикладу, інвестор вкладає $100000 і отримує по завершенню раундів фінансування 55% компанії, а капіталізація компанії за цей час досягне $1000000);

7) чи інвестор відмовляється від участі юристів і фінансових експертів, які представляють інтереси засновників стартапу на переговорах;

8) чи юрист інвестора добре розуміється у питаннях супроводу інвестування стартапа.

Отже, інформаційний бізнес у формі стартапу, як і кожен бізнес, це система функцій: розвиток бізнесу (бізнес девелопмент, bizdev), технічна підтримка, маркетинг, продажі, нетворкінг, юридичний супровід, фінансовий (бухгалтерський) супровід, бізнес-процеси, адміністрування, кадри. Можна робити все самостійно і дуже довго розвиватися, а можна звернутися до професіоналів і зосереджуватися лише на розвитку та впровадженні ідеї.

Європейська правнича компанія пропонує фаховий юридичний, фінансовий (бухгалтерський) та кадровий супровід. Вартість наших послуг має фіксовану ціну, і для прикладу, у разі інвестицій $25000 строком на 3 місяці, витрати становитимуть близько 9% на адміністративний супровід, що є загальноприйнятою практикою.

Керівник корпоративної практики Європейської правничої компанії, адвокат І. А. Гомзяк